Efektywność hamulców ma niebagatelne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa motocyklisty. Użytkownicy jednośladów są narażeni na więcej zagrożeń niż na przykład kierowcy samochodów. Ci pierwsi nie są osłonięci karoserią, szybciej ruszają, rozwijają większe prędkości. Nawet leżący na asfalcie kamień może być przyczyną wypadku, którego konsekwencje właściciel motoru będzie odczuwać do końca życia. Dlatego tak ważne jest sprawne działanie wszystkich układów maszyny i poszczególnych podzespołów. Do tych strategicznych zaliczamy pompę hamulcową.
Ważne komponenty
Według zaleceń producenta zawartość wody w płynie hydraulicznym nie ma być wyższa niż 3%. Niestety wraz z przemierzanymi kilometrami wskaźnik ten ulega zmianie. Mianowicie jedną z negatywnych właściwości płynu jest jego zdolność absorpcji wody. Ta teoretycznie nie ma prawa dostać się do środka, gdyż hermetyczność zapewniają specjalne uszczelniacze w pompie i zaciskach. Upływ czasu robi jednak swoje i z kolejnymi latami tracą one pozytywne parametry. Więcej wody to luzy na dźwigni hamulcowej doprowadzające do zmniejszenia wydajności systemu. Z pozoru mało istotne komponenty odgrywają znaczącą rolę w takcie zatrzymywania maszyny. Gdy odczuwamy niedogodności, mogące być następstwem awarii tych modułów, mądrze szybko im przeciwdziałać. Jeżeli wizyta u mechanika jest nam nie w smak, warto zainwestować w zestaw naprawczy pompy hamulcowej i samodzielnie pozbyć się usterki.
Z poradnikiem za pan brat
Mamy już odpowiedni zestaw naprawczy pompy hamulcowej. Nie nadwyrężył on naszego budżetu. W sumie jego zakup był tańszy, niż się tego spodziewaliśmy. Jeśli nie posiadamy żadnej wiedzy z dziedziny mechaniki, należy znaleźć instrukcję obsługi, która powinna zostać dostarczona w trakcie nabywania jednośladu. Dobrze również posiłkować się różnego rodzaju poradnikami, szeroko dostępnymi w internecie czy prasie specjalistycznej. Tam fachowcy krok po kroku tłumaczą, jak rozwikłać problem, toteż jego usunięcie będzie szybkie, łatwe i bardzo satysfakcjonujące.